Standings

1. Oberwil Rebells
2. HBK Nitrianski Rytieri Nitra
3. LG AZ Hokej Bratislava
4. HBK Hokejmarket Skalica
5. HBC Rondo Teplice
6. London Crusaders
7. Klagenfurt
8. Kladno

Next Matches

A group

Team
Points
1 Oberwil Rebells 8
2 Hokejmarket Skalica 7
3 HBC Alpiq Kladno 3
4 Klagenfurt 0

titulka

Nitra

 

Nitra je jedným z najstarších miest na Slovensku, ktoré vzniklo na siedmych pahorkoch. Dá sa o nej povedať, že predstavuje raj pre archeológov. Okrem bohatej histórie je Nitra známa aj ako centrum poľnohospodárstva, či mesto mladých, keďže tu sídlia dve vysoké školy, a to Univerzita Konštantína Filozofa a Slovenská poľnohospodárska univerzita.

Územie Nitry je takmer tridsaťtisíc rokov nepretržite obývané. V Nitre sídlil knieža Pribina, ktorý dal v meste postaviť a vysvätiť prvý kresťanský kostol na Slovensku. Kráľ Rastislav na toto územie pozval solúnskych bratov Konštantína a Metóda, aby medzi našimi predkami šírili kresťanskú vieru v ich rodnej reči. Konštantínovi tiež vďačíme za prvé slovanské písmo- hlaholiku.

nitraNajdominantnejšou pamiatkou mesta je Nitriansky hrad, ktorý bol už v minulosti mocnou pevnosťou, ktorá odolala aj Mongolským útokom. Do hradu sa vchádza z Horného mesta. Horné mesto je najpôsobivejšia časť Nitry, ozdobená vzácnymi historickými budovami, akými sú napríklad Kostol sv. Petra a Pavla, Malý a Veľký seminár s diecéznou knižnicou, v ktorej sú stovky vzácnych kníh, prvotlačí a rukopisov, Kluchov palác, ktorého roh podopiera kamenný obor Atlanta, Nitranmi dôverne nazývaný Corgoň.

Nitra- to sú aj nové štvrte a sídliská, ulice a cesty, parky a parčíky, reliéfy a sochy, sú to aj nové moderné budovy, upravené priestranstvá, podniky a závody. Uskutočňujú sa tu aj pravidelné výstavy v areáli Agrokomplexu, jedinom výstavisku tohto druhu na Slovensku.

Každoročne sa v Nitre konajú kultúrne, športové a spoločenské podujatia, z ktorých stojí za zmienku Nitrianske kultúrne leto, Nitra, milá Nitra..., Divadelná Nitra, Nitrianska hudobná jeseň, Vianočná Nitra a mnoho ďalších.

Nitra 33

Zaujímavosti:
Počet obyvateľov: 81 959 (k 2.11.2011)
Rozloha mesta: 108 km2
Nadmorská výška: 167 m n.m.
Prímestské časti: Dolné Krškany, Horné Krškany, Staré Mesto, Čermáň, Klokočina, Diely, Párovské Háje, Kynek, Mlynárce, Zobor, Dražovce, Chrenová, Janíkovce
GPS: S48˚ 18´ 25´´, V 18˚ 5´ 11´´

Dôležité čísla
Tiesňové volanie 112
Polícia 158
Hasičský a záchranný zbor 150
Záchranná zdravotná služba 155
Mestská polícia 159
Železnice Slovenskej republiky 181 88
Slovenská autobusová doprava 037/659 93 33
Informácie o telefónnych číslach v SR 1181

Mestská hromadná doprava
MHD-informácie-cestovné poriadky: www.imhd.sk/nr , nr.imhd.sk
Autobusová doprava Staničná ulica (oproti železničnej stanici)
Informácie
- prímestská a diaľková doprava 037/659 93 45
- informácie o MHD Nitra poskytuje dispečing 037/659 92 21

Vlaková doprava
ŽSR – informácie na tel. čísle 18188 (ceny, miestenky, informácie)
www.slovakrail.sk
Osobná pokladnica – Železničná stanica Nitra, Staničná 6

Letecká doprava
Výcvikové a vyhliadkové lety, letecké práce v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve, hliadkovacie a monitorovacie lety, hasenie lesných požiarov, letecké snímkovanie, vyhliadkové lety, letecká škola a i.
Letisko Janikovce 037 / 653 48 77, www.aeroslovakia.sk